Jakou nemovitostí mohu ručit pro zřízení hypotéky?

ruceni cizi nemovitosti modified

24. 10. 2023

Ručení nemovitostí je základní podmínkou hypotéky. Jakou nemovitost je však možné použít, a co banky akceptují? Přečtěte si v našem novém článku.

Ručení nemovitostí

Ručení nemovitostí je základní podmínkou hypotéky. Většinou se ručí kupovanou nemovitostí, ale v některých případech to není možné.

Například při pořízení družstevního bytu, kdy kupujete pouze družstevní podíl a byt zůstává dál majetkem družstva, nebo při pořízení obecního bytu. V takových případech můžete ručit jinou nemovitostí.

Kromě kupované nemovitosti můžete ručit například bytem, ze kterého se stěhujete a chcete ho pronajímat, nebo je možné uplatnit ručení nemovitostí rodičů. V některých případech můžete dokonce ručit více nemovitostmi, což vám umožní zvýšit hodnotu zástavy a snížit LTV. Více informací o LTV uvádíme v článku zde.

Pokud byste nemohli splácet hypotéku, banka má právo prodat zastavenou nemovitost a vytěžené prostředky použít na splacení dlužné částky.

Ručení více nemovitostmi

Banka vám ve většině případů půjčí maximálně 90 % kupované nemovitosti. To znamená, že zbylých 10 % je nutné financovat z vlastních peněžních prostředků? Co když ale potřebujete půjčit celou částku?

Ručení jinou nemovitostí je tak na místě, například ručení nemovitostí rodičů. Problém nastává, pokud nemáte možnost následně hypotéku splácet. Můžete o obě nemovitosti přijít a ohrozit tak majetek svých blízkých.

Výhodou je, že získáte celou potřebnou částku. Navíc, po splacení určité částky je možné druhou nemovitost z ručení odebrat. Musíte o to požádat banku a je potřeba splatit hypotéku na úroveň, aby zbylá částka činila 90 % celého úvěru.

Ručení kupovanou nemovitostí

Jedná se o nejběžnější typ ručení nemovitosti. Je možné ji využít například na koupi domu, bytu, pozemku, chalupy či chaty.

Ručení domem či bytem

U domu či bytu je podstatný zejména vlastník, ale i účel dané nemovitosti. Nesmí se jednat o nemovitost pro podnikání, nicméně o trvalé bydlení.

Ručení chalupou či chatou

Je výhodné použít tuto nemovitost jako sekundární při ručení, abyste získali více peněz. Může se totiž stát, že banka ručení chalupou či chatou zamítne, nebo vám nabídne nižší LTV. Dozajištění k jiné nemovitosti pro získání většího peněžního obnosu nemusí však být problém.

Aby však ručení chalupou či chatou bylo možné, musí být celoročně obyvatelná. To znamená, že musí mít číslo popisné, přístupovou cestu, zdroj vody i přístup k elektřině.

Ručení pozemkem

Nejčastěji se pozemkem ručí při žádosti o hypotéku na stavbu, ale může být použit i v ostatních případech.  

Opět při výběru ručení pozemkem záleží na různých specifikách. V první řadě se nemůže jednat o pole či louku. Dále k němu musí být zajištěna přístupová cesta, nebo veřejná komunikace.

Je nutné ručit stavebním pozemkem nebo pozemkem, který je určen pro výstavbu. Zároveň se liší hranice velikosti pozemku u každé banky. Většinou existuje maximální možná plocha, a zbytek je pak označen bankou jako zahrada.

Jakou nemovitostí naopak nelze ručit?

Za určitých okolností nelze ručit následujícími nemovitostmi:

  • družstevním bytem – skutečným vlastníkem je totiž družstvo, vy máte pouze určitý podíl.
  • částí nemovitosti – je zapotřebí jako zástavu použít celou nemovitost, ne pouze její část
  • nemovitostí již zastavenou proti jinému úvěru – tato informace je též dohledatelná v katastru nemovitostí. Pokud je však nemovitost součástí zástavy u stavebního úvěru, lze ji použít současně jako zástavu u hypotéky za předpokladu, že získáte souhlas jak od stavební spořitelny, tak od úvěrující banky.
  • nemovitostí mimo Českou republiku – je možné použít pouze nemovitost na území ČR se zápisem v katastru nemovitostí
  • nemovitostí bez pojištění – nutné pojistit při sjednání úvěru. Pokud pojištění není možné například z důvodu umístění v záplavové zóně, nelze nemovitost použít jako ručení při hypotéce.
  • parcelou, která není určena k výstavbě

Podmínky, které musí nemovitost vždy splňovat

Jsou určité podmínky, respektive požadavky, které musí nemovitost splňovat, jinak nebude akceptována jako zástava žádnou bankou. Nemovitost tedy musí:

  • ležet na území České republiky
  • mít zápis v katastru nemovitostí
  • mít přidělené číslo popisné či orientační
  • mít více než 50 % podlahové plochy obytné

Také platí, že na žádnou z nemovitostí nesmí být zástavní právo ani zákaz zcizení a zatížení. Pokud máte jistotu, že vaše nemovitost tyto splňuje, dalším krokem je zřízení samotné hypotéky. Nelamte si s tím hlavu a vyzkoušejte naše srovnání hypoték online.

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil