Hypotéky budou dostupnější - zrušení DSTI

Hypotéky budou dostupnější - zrušení DSTI

14. 6. 2023

Hypotéka, pro mnoho lidí klíčový finanční nástroj vedoucí k získání vlastní nemovitosti, bude nově dostupnější více žadatelům. Rada České národní banky nedávno rozhodla o zrušení jednoho z limitů, který patřil mezi pravidla pro získání hypotéky. Od 1. července 2023 banky nově nebudou muset brát ohled na ukazatel DSTI. Ten vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel o úvěr vynakládá na splátky celkového dluhu. 

Důvodem této změny pravidel k získání hypotéky je především zhoršení podmínek v dostupnosti bydlení, neboť řada žadatelů o hypotéku nebyla v poslední době schopna parametr DSTI zdolat. Podmínky pro získání hypotéky budou však výrazně vstřícnější.

Podmínky pro získání hypotéky

V platnosti zůstávají zbývající dvě kritéria – DTI a LTV.

  • Limit ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů, zůstává 8,5. Znamená to, že banky by měly půjčit jen tomu, kdo na splacení všech svých dluhů vydá maximálně 8,5násobek svých ročních čistých příjmů. Pro žadatele mladší 36 let limit činí 9,5.
  • Limit ukazatele LTV (poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) zůstává na 80 %. Jinými slovy na hypotéku dosáhne většinou jen ten, kdo má na pořízení nemovitosti našetřeno alespoň 20 % z její hodnoty. S touto okolností bývá většina žadatelů seznámena, málokdo ale ví, že další možností pro získání hypotéky je zástava již vlastněné nemovitosti. Dále lze docílit hypotéky ve výši 90 % hodnoty nemovitosti, ovšem pouze v případě, že věk hlavního žadatele nepřesáhl 36 let.

Podmínky k získání hypotéky se tedy mohou jevit jako velmi složité, proto jsme pro vás již v minulosti vytvořili jejich srozumitelný přehled. Mimo jiné se také dozvíte základní rozdíly mezi typy hypoték, jaké jsou výhody a nevýhody hypotečních úvěrů a dočtete se i o souvisejících pojmech, které je dobré před uzavřením hypotéky znát. 

Hypotéky budou dostupnější - zrušení DSTI
zdroj: freepik.com

Jak spočítat hypotéku?

Chcete si spočítat hypotéku, ale nevíte, jak na to? Nejste si jisti, kterou finanční instituci oslovit nebo jakou webovou platformu použít, aby bylo srovnání hypoték nejen rychlé, ale především relevantní? Není zapotřebí složitě vyhledávat spolehlivou kalkulačku hypoték, jednou z našich služeb, kterou vám rádi poskytujeme, je orientační kalkulace hypoték. Ta vychází přímo z vaší finanční situace a osobních potřeb. Chcete-li se dozvědět o srovnání hypoték více, celý proces jsme pro vás zmapovali v přehledu základních kroků. Patří mezi ně například důkladné zvážení svých příjmů a výdajů, porovnání úrokových sazeb, zvážení délky splácení, informace o souvisejících poplatcích a další. 

Získání hypotéky – složitý proces nebo snadná cesta k získání vlastního bydlení?

Zrušení limitu DSTI a zjednodušení pravidel pro získání hypotéky otevírá cestu k dosažení vlastního bydlení daleko více lidem. Získání hypotéky je však proces, který vyžaduje pečlivou přípravu. Před podáním žádosti o hypotéku je důležité provést důkladnou analýzu finanční situace a zvážit své možnosti a cíle. Ani porovnání nabídek od různých poskytovatelů a volba té nejlepší hypotéky pro vaše konkrétní potřeby nemusí být nejjednodušší.  

Proto mějte na paměti, že na spočítání hypotéky ani na předběžné plánování nemusíte být sami. K získání hypotéky a udržení finanční stability vám může pomoci hypoteční specialista, který vám pomůže nejen spočítat hypotéku, porozumět požadavkům bank a srozumitelně vám představí podmínky pro získání hypotéky, ale především bude vaším osobním poradcem při řešení individuálních finančních cílů. 

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil