Proč investovat do zlata?

investice do zlata

30. 7. 2023

Zlato je oblíbenou komoditou pro investory nejen v době ekonomické nejistoty, jelikož zlato má schopnost udržet svou hodnotu. Zjistěte, proč tomu tak je.

Zlato jako komodita

Zlato je kov, který se používá jako investiční kov a jako surovina v průmyslu. Zlato je považováno za bezpečnou investici a jeho cena se může zvyšovat v době ekonomické nejistoty. V České republice se zlato obchoduje na burze a může být zakoupeno jako investiční kov nebo jako šperk.

Historie zlata

Zlato má dlouhou historii a bylo používáno jako platidlo a dekorativní materiál již od starověku. Ve 20. století byly bankovky ve formě zavedení zlatého standardu též kryty zlatem pro zamezení přebytku peněz v oběhu. Tento systém byl později zrušen, nicméně zlato zůstalo pro mnoho investorů oblíbenou komoditou pro zachování hodnoty v průběhu času.

Proč investovat do zlata?

Zlato je považováno za bezpečnou investici z několika důvodů.

  • Stabilita a schopnost udržet hodnotu v průběhu času. Zlato není často předmětem náhlého zbohatnutí či výrazného zhodnocení kapitálu. Oblíbenost komodity spočívá ve schopnosti odolávat inflaci a neztrácet na hodnotě.
  • Omezený zdroj. Dle odhadů bylo historicky vytěženo celkem 201 296 tun zlata a dalších 53 – 54 tisíc identifikovaných tun zatím zůstávají pod zemí. Tento fakt je úzce spjat s cenou komodity. Skutečnost, že počet zlata je na světě omezen jen nahrává tomu, že jeho cena může růst v době ekonomické nejistoty.
  • Likvidita. Likvidita zlata znamená, že zlato se dá v případě potřeby velmi rychle prodat a to vždy bez kompromisu a za jeho aktuální tržní cenu.
  • Nezávislost na místě a čase. Ačkoliv cena zlata může být silně volatilní v závislosti na různých faktorech, zlato jako komodita bylo na světových trzích vždy žádané a očekává se, že vždy také bude.
  • Nikdy na nule. Na rozdíl od ekonomických subjektů, respektive států či společností, zlato nemůže zbankrotovat. Zamezení znárodnění této komodity a jeho samostatnost zaručuje, že zlato vždy bude vykazovat stabilnější hodnotu.
  • Žádné DPH a daně. V Evropské unii, i v mnoha ostatních státech světa je zlato osvobozeno od DPH. U fyzických osob je jeho prodej osvobozen i od daň z příjmu.
cropped image businessman sitting by table cafe analyzing indicators laptop computer while using wristwatch

Jak investovat do zlata?

Existuje několik způsobů, jak investovat do zlata. Můžete si pořídit investiční zlato, tedy mince nebo cihličky, které si následně uložíte v trezoru nebo v bezpečnostní schránce. Další možností je koupit na burze akcie společností, které mají něco společného se zlatem, například těžařské společnosti. Investovat do zlata můžete také prostřednictvím ETF fondů.

ETF jsou burzovně obchodované fondy, které sledují vývoj ceny zlata. Tyto fondy mohou být koupeny na burze a jsou velmi likvidní.

Cena zlata

Cena zlata se může měnit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou například poptávka a nabídka, inflace, měnová politika a geopolitické události. Na trhu se zlatem se nacházejí nakupující a prodávající. Pokud poptávka po zlatě stoupá, cena zlata roste. Na druhou stranu pokud je na trhu se zlatem převaha prodávajících, cena zlata klesá.

Cena investičního zlata se může lišit od ceny šperkařského zlata. Investiční zlato se obchoduje jako zlaté slitky, cihly nebo mince s vysokou ryzostí kovu a jeho cena se může měnit v závislosti na poptávce a nabídce.

Pro aktuální cenu zlata můžete sledovat grafy vývoje ceny zlata na specializovaných webech, například zde

Vyplatí se investice do zlata?

Často slyšíme rčení “trpělivost růže přináší”, a není tomu jinak ani u investice do zlata. Krátkodobé investice do zlata se nedoporučují, ale jako dlouhodobá investice do zlata, která má za úkol stabilizovat část investičního portfolia, může být výhodná. V krátkodobém hlediska lze totiž pouze spekulovat o vývoji ceny, zároveň se jedná o velmi rizikový způsob investice. S vyšší rizikovostí však roste i šance na vyšší zhodnocení. Doporučujeme však přistupovat k investici do zlata z dlouhodobého hlediska, díky čemuž můžete předejít vlivu inflace, jelikož zlato zachovává svou hodnotu.

Ačkoliv se investice do zlata zdá jako ideální příležitost, nikdy není vhodné zaměřit se pouze na jednu komoditu. Investiční portfolio by mělo být vždy diverzifikováno pro rozložení rizika v případě kolísavosti. Nevíte jak začít? Obraťte se na nás a s vytvořením Vašeho investičního portfolia rádi pomůžeme, a to online z pohodlí domova.

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil