Hypotéku mám a chci lepší podmínky

srovnání hypoték
ZABERE VÁM 2 MINUty

VYPLNĚNÍ ONLINE

K refinancování hypotéky získáte srovnání trhu pro váš konkrétní případ.

TELEFONÁT NA 10 MINUT

ZAVOLEJTE MI

Během krátkého telefonátu společně vyplníme údaje důležité pro vypracování srovnání trhu pro váš konkrétní případ.

Refinancování hypotéky

Blíží se termín fixace a nevyhovují vám podmínky stávající hypotéky? Refinancování hypotéky pro vás může být vhodnou a prospěšnou volbou, jestliže chcete snížit své měsíční splátky či úrokové sazby nebo změnit délku svého úvěru. A abyste si mohli být jisti, zda je refinancování pro vás tou nejlepší cestou ke změně, zpřehlednili jsme v tomto článku základní informace.

Co je refinancování hypotéky?

Refinancování hypotéky je proces, kdy si lidé vezmou novou hypotéku, kterou použijí k zaplacení té stávající. Motivem k refinancování může být získání nižší úrokové sazby, snížení měsíčních splátek či změna délky úvěru. Cílem je zajistit, aby nová hypotéka měla výhodnější podmínky než hypotéka původní.

Jak funguje refinancování hypotéky?

Postup refinancování se dá rozdělit do několika následujících kroků:

 1. Vyžádejte si nové podmínky od banky, u níž máte stávající hypotéku.
 2. Zjistěte, jaká je nabídka na trhu hypoték.
 3. Oslovte banky s lepší nabídkou, než má vaše stávající banka.
 4. Pečlivě zvažte, zda zůstat u stávající banky, či zda budete refinancovat.

V každém případě je zapotřebí projít stejným procesem jako při prvotní žádosti o hypoteční úvěr, což zahrnuje posouzení bonity klienta, zhodnocení hodnoty nemovitosti a uzavření nové smlouvy o úvěru.

refinancování hypotéky

Proč zvažovat refinancování hypotéky?

 1. Snížení úrokových sazeb: Jestliže jsou úrokové sazby nižší než v době, kdy si klient vzal svou původní hypotéku, refinancování hypotéky předpokládá, že díky těmto nižším úrokovým sazbám bude dosaženo i nižších měsíčních splátek.
 2. Změna délky úvěru: Pokud klient chce snížit své měsíční splátky, může si na základě refinancování hypotéky vzít delší hypotéku, díky které se splátky rozvrhnou na delší dobu. Jestliže klient naopak chce snížit své celkové náklady na úvěr, může si na základě refinancování hypotéky vzít kratší hypotéku, což mu umožní splatit svůj úvěr dříve, a ušetřit tak na úrocích.
 3. Konsolidace dluhů: V případě, že má klient více hypoték, může refinancovat své hypotéky tak, aby měly jednu úvěrovou splátku. Velkou výhodou je možnost snížení celkové měsíční splátky a výrazné zjednodušení finančních záležitostí.
 4. Změna typu úvěru: Jestliže má klient hypotéku se stálou úrokovou sazbou, ale chce využít příležitosti k úrokové sazbě variabilní (nebo naopak), pak je i v tomto případě refinancování hypotéky cestou k řešení.

Refinancování hypotéky aneb volba té nejlepší hypotéky pro vás

Pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky, je důležité pečlivě vybrat takovou hypotéku, která bude nejlepší s ohledem na vaše cíle a finanční možnosti.

Zde uvádíme některé faktory, jimž je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost:

 • Úrokové sazby: Pro dosažení co nejnižší úrokové sazby je nejdříve nezbytně nutné provést jejich srovnání u různých bank.
 • Poplatky: Refinancování se neobejde bez poplatků, které mohou být účtovány například za uzavření smlouvy o úvěru či odhad hodnoty nemovitosti.
 • Délka úvěru: Zvolte takovou délku hypotéky, která vám bude nejlépe vyhovovat v závislosti na vašich finančních cílech a plánech do budoucna.
 • Podmínky smlouvy o úvěru: Při důkladném čtení podmínek o úvěru nezapomeňte věnovat pozornost tomu, zda jsou splátky a úrokové sazby pevně stanoveny, nebo zda jsou variabilní.
refinancování hypotéky

Jaké jsou výhody a nevýhody refinancování hypotéky?

Výhody refinancování hypotéky zahrnují:

 1. Snížení měsíčních splátek a následné uvolnění finančních prostředků pro jiné výdaje.
 2. Ušetření peněz na úrocích a získání možnosti zaplatit za svůj úvěr menší částku, než byla původní.  
 3. Zjednodušení finančních záležitostí prostřednictvím zajištění jedné úvěrové splátky na všechny své dluhy.

Nevýhody refinancování hypotéky zahrnují:

 1. Poplatky spojené s refinancováním.
 2. Nutnost zvyknout si na využívání poboček nebo bankovnictví nové banky.
 3. Schvalování refinancování může být ztížené, zejména pokud se jedná o refinancování v období ekonomické nestability nebo pokud se výrazně snížily klientovy příjmy.

Vzhledem k tomu, že refinancování hypotéky může být složitý proces a je žádoucí pečlivě vyhodnotit rizika a výhody refinancování, považujeme za prospěšné spojit se s odborníkem na hypotéky, který vám pomůže získat plný vhled do toho, co refinancování obnáší a jaké jsou aktuální možnosti. Kromě jistoty v rozhodování, zajištění udržitelné finanční stability a podpory na každém kroku vám hypoteční specialista bude schopen dodat odpovědi na případné dotazy.