Konsolidační balíček

156535 golden tower coins stack png file hd modified

17. 5. 2023

Co znamená konsolidační balíček?

Státní dluh České republiky dosáhl na konci roku 2022 hodnoty 2894,8 miliard Kč, meziročně tak vzrostl o 429,1 miliard Kč. Konsolidační balíček je soubor opatření, která mají v nejbližších letech snížit míru státního dluhu a spolu s plánovanou důchodovou reformou pozitivně působit na státní rozpočet. Jedná se celkem o 58 opatření. 

Jaké jsou hlavní body konsolidačního balíčku?

Vládní konsolidační balíček má snížit schodek v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun, celkem tedy o 147,5 miliardy korun. Jeho cílem je snížit deficit veřejných financí z letošních 3,5 % HDP až na odhadovaných 1,8 procenta HDP v roce 2024 a 1,2 % HDP v roce 2025.

Většina úspor bude na výdajové straně rozpočtu – budou se škrtat národní dotace pro firmy ve výši 46 miliard korun a také náklady na státní zaměstnance za 20 miliard. Na příjmové straně rozpočtu se počítá se změnami DPH, nově se počítá se dvěma sazbami a zrušením 22 daňových slev a výjimek.

Čeho konkrétně se dotkne konsolidační balíček?

Nejvíce bude zasažena oblast národních dotačních titulů, a to zejména pro podnikatele (ve výši 54,4 mld. Kč), úspor na provozu státu (11,2 mld. Kč) a snížení platů ve veřejné sféře (9,7 mld. Kč).

Na příjmové straně státního rozpočtu zasáhne konsolidační balíček, mimo daňová opatření, znovu zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 %, čímž se do státního rozpočtu přispěje suma přibližně 13 mld. Kč, a zvýšení odvodů OSVČ, což zapříčiní přísun peněz do státního rozpočtu ve výši 7,5 miliard Kč. Na polovinu se také sníží státní podpora stavebního spoření, a roční dálniční známka bude zdražena z původních 1 500 na 2 300 Kč. Konsolidační balíček dále obsahuje pouze body související s potenciální daňovou reformou.

Více o změnách v rámci konsolidačního balíčku je možné najít na oficiálních stránkách ministerstva financí.

How to apply big business thinking to your small business

Daňová reforma v rámci konsolidačního balíčku

V rámci konsolidačního balíčku vláda plánuje zrušit 22 daňových výjimek s predikcí zvýšení státního rozpočtu o 7,6 miliard Kč, a sloučit dosavadní snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) 10 a 15 % na 12 %. Sloučení DPH bylo mimo jiné založeno na faktu, že pivo mělo v České republice v různých podobách jinou sazbu ve všech existujících variantách, a to 10, 15, i 21 %. Nově bude také platit nulová daň na knihy.

V praxi tedy klesne daň z 15 na 12 % u potravin, zdravotnických prostředků a stavebních prací k bydlení. Naopak DPH z 10 na 12 % stoupne na léky, vodné a stočné, veřejnou dopravu, časopisy, stravovací služby nebo vstupné na kulturní a sportovní akce. Výraznější zvýšení, na 21 %, lze pozorovat u kadeřnických služeb, točeného piva, nebo úklidových prací.

Ačkoliv v předvolebním slibu koalice SPOLU tvrdila, že daně nebudou zvyšovány, bylo nutné tento slib překročit. Nynější vládou je tento krok ospravedlňován jiným slibem, a to snižováním státního dluhu, jehož nedílnou součástí je zvyšování příjmů do státního rozpočtu, a tedy i zvyšování daní. Například daň z právnických osob bude zvýšena z 19 % na 21 %. Konsolidační balíček také upravuje spotřební daň z tabákových výrobků a lihu (zvýšení o 10 %), daň z hazardních her (ta stoupne z 23 % na 30 %), a daň z nemovitosti (do státního rozpočtu by měla přinést 9,3 mld. Kč).

Zrušení či omezení daňových slev?

Konsolidační balíček s sebou přináší řadu omezení v oblasti daňových slev. Zrušena bude daňová sleva na studenta, která nyní činila 4020  Kč ročně. Dále však bude možné využívat základní slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč za rok.

Zrušeno bude takzvané školkovné, které je ve výši minimální mzdy možné využít za každé dítě, které navštěvuje předškolní zařízení. Omezena bude také daňová sleva na manželku/manžela. Daňovou slevu na vyživovaného manžela, která momentálně činí až 24 840 korun za rok, bude možné odečíst jen v případě péče o dítě do tří let.

Konsolidační balíček a jeho změny se mimo jiné týkají i oblasti nemovitostí, zejména daně z nemovitých věcí. Pokud právě řešíte podobný problém, případně financování dané nemovitosti, v rámci našich služeb je možné získat srovnání hypoték u předních českých bank.

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil