Jak spořit a investovat pro děti?

Jak sporit a investovat pro deti

19. 11. 2023

Až Vám děti vyrostou, jistě je potěší mít nějakou tu korunku po ruce. Jak ale vybrat ten nejlepší finanční nástroj, aby se peníze, které pro ně spoříte, správně zhodnotily? Přečtěte si v našem novém článku.

Co promyslet, když chcete spořit a investovat pro děti

V současné době nabízejí finanční instituty mnoho produktů, které jsou pro děti výhodné a peníze tak mohou lehce zhodnotit. Je však potřeba zaměřit se na několik aspektů, než začneme bezhlavě posílat peníze.

Časový horizont

Rozhodnutí se odvíjí i od délky spoření. Je čistě na Vás, zda chce svému dítěti spořit před, nebo od jeho narození, zda do jeho 18 let, nebo prostředky předat, až budou ještě starší. Ačkoliv se zdá, že zbývá spoustu času, doporučujeme začít se spořením co nejdříve.

Spoření versus investování

Spoření je atraktivní zejména díky tomu, že nelze klesnout pod celkovou vloženou částku, nicméně je nutné si uvědomit, že o peníze reálně spíše přicházíte. Spoření totiž nemůže porazit inflaci, ačkoliv postupem času klesá (od září 2022 klesla z 18 % na 6,9 % v září roku 2023).

V tomto ohledu je tedy výhodnější peníze investovat. Naproti tomu se potenciál vyššího výnosu pojí i s vyšším rizikem, na které je třeba dát si pozor. Vklady se Vám za 18 let mohou až zdvojnásobit v porovnání se spořicím účtem, kde peníze ve většině případů ztrácejí na hodnotě.

Jak ale s investováním začít? Vypracujeme pro vás investiční plán online z pohodlí domova.

Riziko

Jak jsme již zmiňovali, v rámci investic trhy více kolísají, a jsou tedy i rizikovější. Jak je tedy riziko možné co nejvíce snížit?

V první řadě je možné rozložit investice do více typů, respektive diverzifikovat portfolio. Investovat můžete do dluhopisů, akcií, nebo různých komodit. Pokud je například jedna akcie nezisková, podrží ji zbytek portfolia a hodnota vložených prostředků nebude v takové míře ohrožena.

Druhým tipem, jak snížit riziko, je investovat pravidelně a dlouhodobě. Jednou nakoupíte při růstu, jednou při propadu. Díky tomu omezíte riziko, že trefíte špatnou dobu pro koupi.

Poplatky

Vaše rozhodnutí o finančním produktu by se mělo také odvíjet od výši poplatků. Pozorně si tedy vždy přečtěte podmínky ve smlouvě.

Jak rychle máte peníze k dispozici

Kromě výnosu, rizik a poplatků doporučujeme pročíst si důkladně podmínky o ukončení smlouvy a výběru peněz. Některé produkty je možné vybrat až po uplynutí určité doby, jiné zase mají výpovědní lhůtu.

Jak investovat a spořit pro děti?

Shrnuli jsme pro vás několik možností, jak spořit a investovat pro děti.

  • Prasátko

Spořit dětem peníze v hotovosti je asi ten nejhorší způsob. Peníze nejsou pojištěny, hodnota neustále klesá, a nelze tedy porazit inflaci.

  • Bankovní účet

Dostáváme se k modernímu prasátku. Není vhodné pro dlouhodobé spoření, jelikož se peníze také nezhodnocují. Na druhou stranu stojí za zvážení v ohledu učení finanční gramotnosti dítěte. Na účet můžete posílat kapesné a dítě si samo může sledovat, jak s penězi hospodaří.

  • Spořicí účet

Také se jedná o fajn nástroj v ohledu edukace o financích pro dítě, nicméně z dlouhodobého hlediska je nevýhodný, jelikož výnosy nepokryjí inflaci. Prostředky je možné získat do 1 dne.

  • Stavební spoření pro děti

Stavební spoření stále přináší výhody jako 2 000 Kč za rok jako státní podpora, nebo využití naspořených peněz na cokoliv. Ani díky úročení a příspěvku neporazí v současnosti inflaci.

Nevýhodou jsou poplatky, v první řadě vstupní, který je 1 % z cílové částky, a dalším je vedení účtu ve výši cca 360 Kč ročně. Navíc jsou peníze vázány po dobu 6 let, tedy při dřívějším výběru peněz přijdete o státní příspěvky a platíte další poplatky. Vláda také uvažuje o snížení příspěvku na 1 000 Kč.

Ani stavební spoření tedy pro dlouhodobé zhodnocení nedoporučujeme.

  • Investiční životní pojištění

Základní informace od životním pojištění se dočtete v našem článku zde.

Je možné sjednat ho i pro děti, část peněz kryje rizika, druhá část se zhodnocuje. Průměrně jsou poplatky u toho finančního nástroje 5 % ročně, liší se to však u každé pojišťovny. Obvykle je také nutné spořit po dobu minimálně 10 let.

Výnos se odvozuje od toho, do jakého fondu je investováno, a jakou zvolíte strategii. Ani tento produkt často nepokryje výši inflace.

  • Penzijní spoření pro děti

Při zvolení dynamické strategie má penzijní spoření šanci porazit inflaci, v tomto ohledu by tedy nástroj byl výhodný.

Obrovskou nevýhodou je však dostupnost peněz. K většině se dítě dostane až v 60 letech. Ve svých 18 letech má možnost vybrat pouze 30 % vložené částky, ale bez možnosti získání státního příspěvku a za podmínky, že už po 10 let spoříte.

  • Akcie a dluhopisy

Investice do akcií mají nejvyšší zhodnocení z dlouhodobého hlediska a potenciál porazit inflaci. S možností vysokého zhodnocení se pojí i vysoké riziko zejména ve spojitosti s kolísavostí trhu. Proto je nutné prostředky diverzifikovat a nesázet vše na jednu, nebo dvě akcie. Na druhou stranu, dluhopisy zase tak kolísavé nebývají.

Pokud se vám nechce nakupovat desítky akcií po jedné, naštěstí pro vás existují podílové fondy a ETF.

Co jsou ETF a Co jsou podílové fondy? Dočtete se v našich dalších článcích.

Jak se tedy rozhodnout?

Před rozhodnutím si vždy stanovte svůj postoj k riziku, výnosu, a také si důkladně pročtěte podmínky ve smlouvě.

Finančních institucí i produktů je na trhu mnoho, obraťte se na nás a my vám vyhotovíme investiční plán na míru online z pohodlí domova.

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil