Jak dosáhnout na hypotéku?

Jak dosáhnout na hypotéku?

3. 9. 2023

Hypotéka je typ úvěru poskytovaný bankou nebo jinou finanční institucí za účelem krytí nákladů na nákup domu, bytu nebo pozemku. V současné době je pro mnoho lidí získání hypotéky nezbytnou podmínkou k zajištění vlastního bydlení. Nicméně proces získání hypotečního úvěru nebývá jednoduchý, a vyžaduje proto pečlivou přípravu a splnění určitých podmínek. Právě na ty se v tomto článku zaměříme a navíc se s vámi podělíme o klíčové informace a tipy, které vám mohou získání hypotéky usnadnit.

Jak zvýšit šance na získání hypotéky?

Pravidla pro získání hypotéky se mohou lišit v závislosti na finanční instituci. Existuje ale několik stěžejních bodů, jejichž dodržení zaručeně zvýší vaše šance na získání hypotéky. Jsou to:

 1. Finanční stabilita: Banky a jiné finanční instituce chtějí mít jistotu, že jste schopni pravidelně splácet svou hypotéku. Proto bude vaše finanční stabilita důležitým faktorem. To zahrnuje pravidelný a dostatečný příjem, nízké dluhové zatížení a dobrou kreditní historii. Připravte si důkladný přehled o svých příjmech a výdajích. OSVČ a podnikatelé jsou povinni předložit bance 1–2 poslední daňová přiznání.
 2. Věková hranice: Některé banky mohou mít pro žadatele o hypotéku stanovenou věkovou hranici. Obvykle platí, že by měl být žadatel schopen splatit hypotéku před dosažením 70 let. Jestliže je hlavní žadatel vysokého věku, je vhodné přizvat mladšího spolužadatele.
 3. Doklady o nemovitosti: Banky budou chtít vidět potvrzení o hodnotě nemovitosti, na kterou chcete hypotéku získat.
 4. Doklad o účelu: Některé banky mohou chtít vědět, jakým způsobem plánujete nemovitost využívat. Může to ovlivnit jejich rozhodnutí o schválení hypotéky.
 5. Výše úvěru vůči hodnotě nemovitosti (LTV): Banky obvykle poskytují hypotéky na určitý podíl hodnoty nemovitosti. Tento podíl se nazývá Loan-to-Value (LTV). Jinými slovy je nutné mít naspořenou určitou částku peněz. Dle nařízení České národní banky lze žádat o hypotéku v maximální výši 80 % z hodnoty nemovitosti (v případě žadatelů mladších 36 let se jedná o 90 %).

Podmínky pro získání hypotéky v minulosti zahrnovaly také ukazatel DSTI, který vyjadřoval, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel o hypotéku vynaložil na splátky dluhu. Ten byl však Českou národní bankou zrušen a nyní nehraje mezi pravidly pro získání hypotéky žádnou roli. Na hypotéku tak od 1. července 2023 dosáhne více žadatelů. Podrobnější informace o zrušení DSTI jsme pro vás sepsali v článku s názvem Hypotéky budou dostupnější – zrušení DSTI.  

Jak dosáhnout na hypotéku?
zdroj: freepik.com

Jak v dnešní době naspořit na požadovaný základ pro získání hypotéky?

 • Vytvořte si rozpočet: Identifikujte oblasti, ve kterých můžete snížit své výdaje a ušetřit peníze (např. můžete zrušit zbytečné služby, které nepoužíváte).
 • Vytvořte si oddělený účet na úspory: Otevřete si oddělený účet určený pouze pro úspory na hypotéku a pravidelně na něj posílejte část svých příjmů.
 • Zvažte vedlejší příjmy: Zkuste najít způsoby, jak si přivydělat mimo svou hlavní práci.
 • Drobné úspory se počítají: I zdánlivě malé úspory se mohou postupem času značně nahromadit. Například si můžete zvyknout vařit doma namísto jídla venku.
 • Zaměřte se na dlouhodobé cíle: Pamatujte si, že vaše snaha naspořit na hypotéku je investicí do vaší budoucnosti a vlastního majetku.
 • Zkonzultujte své finanční možnosti s finančním poradcem: Specialista z oboru financí vám může poskytnout personalizované rady a pomoci s plánem k dosažení vašeho cíle.
 • Nechte si vypracovat individuální investiční plán: Jednou z našich služeb, kterou poskytujeme našim klientům online, je vypracování investičního plánu, jehož cílem mohou být právě zdroje ke koupi vlastní nemovitosti. Vyplňte nezávazný formulář a buďte ke svému cíli o krok blíž. 

Co je to bonita klienta?

Hypotéka má co do činění také s pojmem bonita klienta, na který nepochybně během zjišťování informací o získání hypotéky narazíte. Jedná se o bankovní hodnocení toho, zda dokáže klient hypotéku (případně jinou půjčku) bez problémů splácet. Bonita se vyhodnocuje na základě pravidelného příjmu a jeho výše, dále se berou v potaz půjčky a jiné finanční závazky nebo záznamy v registru dlužníků. Chcete-li znát vlastní bonitu a šance na získání hypotéky, přečtěte si náš článek na téma Jak si spočítat vlastní bonitu? 

Kdo může pomoci dosáhnout na hypotéku?

Před žádostí o hypotéku je vhodné provést srovnání nabídek od různých poskytovatelů. Není však zapotřebí provádět složitý průzkum trhu a zahlcovat se přemírou informací. V dosažení hypotéky vám může pomoci finanční poradce anebo – chcete-li šetřit čas a zjistit své šance na získání hypotéky z pohodlí domova – využijte naše srovnání hypoték online. Vyplněním nezávazného formuláře získáte srovnání nabídek dle vašich individuálních požadavků. Dozvíte se minimální možnou splátku a v dalších krocích vám vyjednáme ty nejlepší podmínky pro vaše potřeby.

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil