Co je variabilní (floatová) hypotéka?

kisspng bar chart line chart photography 3d texture transparent financial element 5aa2e6a30b9094.9868042015206253150474 removebg preview modified

27. 8. 2023

Pokud v současné době řešíte žádost o hypoteční úvěr, možná zvažujete volbu mezi variabilní a fixní hypotékou. V našem článku představujeme, co fixní i variabilní hypotéka znamená, a také rozdíly, výhody a nevýhody obou variant.

Co je to variabilní hypotéka?

Variabilní hypotéka je typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu, ale mění se podle sazby PRIBOR. To znamená, že výše splátek se může každý měsíc lišit. Variabilní hypotéka může být výhodná, pokud sazba PRIBOR klesne, ale také riskantní, pokud sazba PRIBOR stoupne.

Co je to PRIBOR sazba?

PRIBOR sazba je průměrná úroková sazba, za kterou si banky půjčují peníze na českém mezibankovním trhu. PRIBOR sazba se mění podle nabídky a poptávky po likviditě a ovlivňuje úroky na vkladech, úvěrech a hypotékách. PRIBOR sazba se stanovuje pro různé doby splatnosti, například 1 měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců nebo 1 rok.

Aktuální sazby PRIBOR můžete sledovat zde.

Úroková sazba PRIBOR

Úroková sazba u variabilní hypotéky se mění podle sazby PRIBOR, kterou vyhlašuje Česká národní banka. Úroková sazba se může měnit každý měsíc, a to směrem nahoru i dolů.

Výše variabilní sazby se tedy odvíjí od vývoje trhu a ekonomické situace. Při změně variabilní sazby se mění výše měsíční splátky, ale mění se podíl jistiny a úroku. Variabilní sazba je obvykle rizikovější, protože může v budoucnu stoupnout.

Výhody a nevýhody variabilní hypotéky

Výhody:

  • Nízké sankce za mimořádné splátky nebo předčasné splacení
  • Je možné ji kdykoliv refinancovat

Nevýhody:

  • Nejistota o budoucí výši splátek, která se může měnit každý měsíc
  • Vyšší úroková sazba než u fixní hypotéky
  • Riziko plovoucích sazeb, které mohou stoupat nad úroveň fixních sazeb

Fixní vs. variabilní hypotéka

Rozhodnutí mezi variabilní a fixní hypotékou závisí na vaší ochotě podstoupit riziko a na očekáváních o budoucím vývoji úrokových sazeb. Obecně platí, že:

  • Variabilní hypotéka je vhodná pro ty, kteří chtějí ušetřit na úrocích. Ovšem toto pravidlo lze uplatnit pouze za předpokladu, že je trh dlouhodobě klesající. Posouzení této problematiky je mnohdy spekulace, proto pro klienty, kteří chtějí mít jistotu stejné splátky i úroku, je vhodnější fixní hypotéka.
  • Fixní hypotéka je vhodná pro ty, kteří chtějí mít jistotu o výši splátek a nechtějí riskovat růst úrokových sazeb. Láká vás spíše tato varianta, ale nevíte, jak dlouhou fixaci zvolit? Přečtěte si náš článek o této problematice zde.

Variabilní hypotéka má obvykle vyšší úrokovou sazbu než fixní hypotéka a zároveň je spojena s nejistotou výše měsíční splátky. Variabilní sazba se totiž může měnit každý měsíc podle sazby stanovené Českou národní bankou. Fixní sazba je pevně stanovena na celou dobu splácení a nemůže se změnit.

Výběr mezi variabilní a fixní sazbou závisí na vaší osobní situaci, preferencích a očekáváních. Pokud chcete mít jistotu výše splátky a nezáviset na vývoji trhu, může být pro vás vhodnější fixní sazba. Pokud chcete spekulovat na pokles trhu v budoucnosti a díky tomu ušetřit na klesajících úrokových sazbách, může být pro vás lepší variabilní sazba.

Při vyřízení hypotéky se můžete setkat se zdlouhavými procesy spojenými s výběrem banky, délky splácení, nebo odhadu nemovitosti. Vyzkoušejte naše srovnání hypoték online z pohodlí domova.

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil