Co je povinné ručení a jaké změny nás čekají?

Co je povinné ručení a jaké změny nás čekají?

26. 11. 2023

Silniční provoz s sebou nese četná rizika, a povinné ručení není tedy pouze zákonem stanovená formalita. Jde o základní pojistku pro každého, kdo se pohybuje na silnicích. V tomto článku vám podrobněji představíme, co povinné ručení znamená a jaké kryje škody. Dále se zaměříme i na možné sankce za nepojištění vozidla a změny v povinném ručení plánované od konce letošního roku.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení, oficiálně nazývané jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, je zákonnou povinností každého vlastníka motorového vozidla, neboť se jedná o nezbytnou podmínku pro provoz vozidla na veřejných komunikacích. Povinné ručení kryje škody, které jsou způsobené vozidlem ostatním, a chrání tak pojištěného před možným nepříznivým finančním dopadem nároků poškozené strany.

Jaké škody kryje povinné ručení?

 1. Škody na cizím majetku – například nabouraný vůz, poničená svodidla, zbořený plot a další.
 2. Škody na zdraví jiných – zranění, trvalé následky nebo smrt.
 3. Ušlý zisk poškozených osob – pokud kvůli nehodě nemohou pracovat a přijdou o výdělek.
 4. Náklady na právní zastoupení.

Minimální zákonem stanovený limit pojistné ochrany je 35 mil. Kč na každého zraněného nebo usmrceného a 35 mil. Kč na majetkovou škodu pro všechny poškozené. V praxi to znamená, že v případě nehody zaplatí pojišťovna za viníka poškozenému skutečnou škodu, maximálně však do výše stanovených limitů.

Co je povinné ručení a jaké změny nás čekají?
zdroj: freepik.com

Jaké jsou sankce za nepojištění vozidla?

Sankce za nepojištění vozidla v České republice jsou v současné době následující:

 1. Provozování vozidla bez pojištění – pokuta od 5 000 do 40 000 Kč.
 2. Nepředložení zelené karty policistovi při silniční kontrole – pokuta od 1 500 do 3 000 Kč.
 3. Sankce za každý nepojištěný den se liší zejména dle typu vozidla. Například u osobních vozidel se pokuta pohybuje od 30 do 93 Kč denně, což znamená, že roční sankce vystoupají na desítky tisíc korun.

Důležité je si uvědomit, že pokud byste nepojištěným vozidlem způsobili nehodu, budou po vás vymáhány veškeré úhrady vyplacené poškozeným stranám. Mít nepojištěné vozidlo se opravdu nevyplácí.

Jestliže potřebujete pojistit své vozidlo nebo byste rádi snížili pojistné splátky, vyplňte náš nezávazný formulář a my vám vypracujeme srovnání nabídek pojištění přímo na míru.

Povinné ručení a plánované změny

V srpnu letošního roku vláda České republiky schválila návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Od 23. prosince 2023 se v České republice očekávají následující změny v povinném ručení:

 1. Povinné ručení pro elektrokoloběžky, zahradní traktůrky, segwaye a další. Povinnost sjednat povinné ručení se má nově vztahovat na motorová vozidla, jejichž maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h. Rovněž také na vozidla s maximální konstrukční rychlostí vyšší než 14 km/h, pokud je jejich provozní hmotnost větší než 25 kg.
 2. Povinné ručení bude platit provozovatel vozidla, ne jeho vlastník. Tato změna je zdůvodněna zejména negativními zkušenostmi s dosavadní právní úpravou při řešení přestupků.
 3. Zvýšení minimálního limitu pojistného plnění. Minimální limit povinného ručení se zvyšuje z 35/35 mil. na 50/50 mil. Kč.
 4. Zrušení zelené karty při cestách po České republice. Řidiči u sebe nebudou muset vozit zelenou kartu. Nově si mají informace o zákonném pojištění předávat pojišťovny, Ministerstvo dopravy, policie i obecní úřady digitalizovanou cestou. Povinnost prokazovat se zelenou kartou má však skončit pouze na území ČR. Tento nový systém by měl být zaveden až po uplynutí 6 měsíců od nabytí účinnosti zákona, aby se dotčené státní orgány mohly dostatečně na nový způsob přenosu online dat připravit. Z toho důvodu mohou řidiči očekávat jízdu bez zelené karty až od července roku 2024.
Co je povinné ručení a jaké změny nás čekají?
zdroj: freepik.com

Kolik stojí povinné ručení v České republice?

Pokud si kladete otázku, kolik stojí povinné ručení, je nutné dopředu říci, že cenu nelze vymezit jednoznačně. Cena povinného ručení v České republice se odvíjí od mnoha faktorů. Roli hrají typ vozidla nebo objem motoru. Vždy je vhodné srovnat nabídky od různých pojišťoven, neboť rozdíly v cenách bývají často markantní. Nespoléhejte však na automatické internetové srovnávače pojištění, vydejte se raději bezpečnější cestou a vyzkoušejte naši nabídku online pojištění. Vyplněním nezávazného formuláře pro vás vypracujeme srovnání nabídek a následně vás provedeme procesem sjednání.

Závěrem shrňme, že povinné ručení má své opodstatnění nejen z důvodu dodržení právních požadavků, ale také pro poskytnutí ochrany v případě nehody, minimalizaci finančních rizik a podporu bezpečnosti na silnicích pro všechny účastníky silničního provozu. Pojištění vozidla je tedy stejně důležité jako životní pojištění nebo pojištění majetku.

Jakou oblast chcete řešit?

hypo
sROVNÁNÍ NA MÍRU

Získejte srovnání hypoték, pojištění, investic.

Online srovnávače vám nabídnou okamžité srovnání ceníkových sazeb a cen bez ohledu na vaši situaci, konečná nabídka se tedy může výrazně lišit. Kvalita služby je pro nás klíčová, proto vám vytvoříme srovnání na míru a vyjednáme za vás ty nejlepší podmínky.

Sjednání a následná péče

Sjednáním to u nás nekončí.

Po vašem výběru nejvhodnějšího řešení vašich potřeb vás provedeme krok po kroku procesem sjednání produktu. Preferujeme online cestu sjednání, ale přizpůsobíme se vašim požadavkům a rádi se uvidíme fyzicky. Sjednáním to u nás nekončí, staráme se o vás i po podpisu smluv, poskytujeme služby osobního likvidátora pojistných událostí, hlídáme za vás termíny fixací u hypoték, hlídáme podpojištění a další.

zadost mobil